Příprava na porod

Ing. Katarína Langerová Kubeková

Specialistka pro výživu skotu

18 října 2022
-
2 minuty

Březí dojnice má v období tzv. přípravy na porod (obvykle poslední 3 týdny před otelením) naprosto jiné nároky na zásobování vitamíny, mikroprvky a zejména makroprvky.

V poslední fázi březosti plod roste velmi intenzivně a kráva se připravuje na následující laktaci.
Aby samotné otelení a období krátce po něm proběhlo bez jakýchkoliv zdravotních komplikací, je velmi důležité zvíře správným krmením na porod připravit. Výživář ladí krmnou dávku s ohledem na tzv. kation-aniontovou balanci (DCAB), tedy jakési naplnění potřeby kladných a záporných iontů. Významnou roli při tom sehrává množství a zdroj vápníkových iontů. Z tohoto pohledu lze ovlivnit krmnou dávku dojnice před porodem třemi způsoby:

1) Krmná dávka s vysokým obsahem vápníku, která bývala používaná často ve vojtěškových oblastech.

2) Opačným principem je systém na „nízkém vápníku“. Prakticky lze tento systém využít v KD s vysokým podílem kukuřičné siláže, GPS, a i na travních porostech, kde je obsah vápníku v těchto objemech nízký.

3) Třetí možností je použití iontových solí. Tento způsob je o něco dražší, ale také relativně „bezpečný“, protože je ve většině podniků funkční.

Pro poslední zmíněný systém má společnost De Heus a.s. ve svém portfoliu několik druhů krmných směsí pro konvenční chovy i pro podniky v „nonGMO“ režimu. Kromě důsledného a vyváženého poměru iontových solí jsou zde zastoupeny zdroje by-pass proteinu, který je v období přípravy na porod nesmírně důležitý, někdy až klíčový. Navíc jsou v nich zařazeny různé druhy energetických zdrojů, kvasinky a stopové prvky v organické formě.

Důvod, proč jsem se na chovech k použití „iontových“ krmných směsí přiklonila, je eliminace chyb obsluhy (přesnější dávkování, lepší zamíchatelnost v krmném voze), přispívající k vysoké
funkčnosti tohoto systému, což považuji za podstatný bonus pro chovatele, a hlavně jeho zvířata.

About the author

Ing. Katarína Langerová Kubeková

Specialistka pro výživu skotu