Smidovi přijali výzvu

25 srpna 2015
-
7 minut

V roce 1990 se Jenneke a Hergen Smid z Nizozemska vzali. V roce 1996 postavili svou první stáj s volným výběhem a v roce 2020 farmu spolu se svými syny zrekonstruovali, aby ji připravili na budoucnost. Jenneke: „Byli jsme připraveni na novou výzvu sami, ale jsme rádi, že to můžeme dělat se svými dětmi.“

Farma se nachází ve vesnici Heemserveen v obci Hardenberg (Nizozemsko). Statek obklopuje velká zahrada s daňky a za ním čtyři stáje. U silnice je budova s automatem na vejce. „Prodáváme tam naše vejce i produkty z místní mléčné farmy,“ vysvětluje Jenneke. „Mám rád lidi, kteří sem chodí. Znamená to, že máme spoustu sociálních kontaktů. Lidé si užívají, že si zde mohou koupit vejce. Rádi také vidí kuřata ve voliéře. Jenneke se domnívá, že je důležité prezentovat společnost a její produkty společnosti pozitivně.

 

Od tradičních stájí k voliérový systém

Na farmě jsou čtyři stáje. Původně to byly tradiční farmy s 83 000 slepicemi. Dvě  již byly modernizovány pomocí voliér. Letos byl třetí vybaven voliérou Vencomatic s Q Perch, systémem, který zabraňuje infekci červenými roztoči. Na spodní straně jsou elektrické bariéry, které roztoče zabíjejí a brání jim v přístupu na slepice. Současná rekonstrukce znamená, že počet slepic vzroste na zhruba 100 000. Zajímavé je, že nová stáj pojme dva systémy: polovinu tvoří systém volného výběhu (1hvězdičkový štítek Better Life). Slepice ve druhé polovině mají přístup do venkovního prostoru. Vejce druhé skupiny slepic mají dvouhvězdičkový štítek Better Life. Systém krmení, zásobování vodou a klimatický systém byly všechny vyměněny a modernizovány.

„Jedna stáj je stále prázdná,“ říká Jenneke. „V současné době upravujeme naše povolení v oblasti životního prostředí, abychom také mohli renovovat. Budeme mít 120 000 slepic, což je maximální povolený počet pro značku Better Life.“ Toto označení zahrnuje vyšší náklady, ale také zajišťuje vyšší prodejní cenu. Rodina očekává, že práce ve zrekonstruované stodole bude přínosem pro cenu nákladů, a tedy pro ziskové rozpětí. Jenneke: „Můžete si předem spočítat, jak to ovlivní ceny, ale realitu zažijeme v příštích letech.“

 

Dvojčata na farmě

Teprve v posledních měsících vyšlo najevo, že farmu společně převezmou André a Dirk, dvojčata Jenneke a Hergen. Je jim 22. Před třemi lety jim André řekl, že má zájem o podnikání, a šel na speciální studijní program v Horstu. Pracoval také na jiné farmě. Později ho rodiče požádali, aby jim přišel pomoci. Dirk se stal řidičem kamionu, ale loni v zimě jim řekl, že by se k nim také rád přidal. Rodina vedla dlouhé rozhovory společně s poradci. Nakonec bylo rozhodnuto, že bratři převezmou farmu společně. Oba mají řidičský průkaz kamionu a v případě potřeby si tak mohou vydělat peníze navíc.

 

Postupné převzetí

„Cílem je postupné předání farmy Andrému a Dirkovi,“ říká Jenneke. V současné době vedu účetnictví a moji synové to v pravý čas převezmou ode mě. Nyní pracujeme všichni společně. V budoucnu to však budou mít na starosti André a Dirk.“ Jenneke ráda pracuje na farmě a plánuje dlouhodobě pokračovat v práci. Dokud budu moci hrát užitečnou roli, budu to dělat. Po dobu 30 let jsme tvrdě pracovali na vybudování dobrého obchodu. A je to něco, na co můžeme být hrdí. Jsem ráda, že naše děti v tom budou pokračovat."