Zvířatům je nutné dát absolutní maximum, a ony to pak farmáři vrátí ve výsledku

10 říj 2023

Na okraji malebné obce Lukov u Znojma, která je 2 km od státní hranice s Rakouskem, se nachází moderní farma na výkrm brojlerových kuřat. Její majitel Martin Blažek, absolvent oboru krmivářství na Mendelově univerzitě v Brně, si tím splnil svůj sen a nyní má farmu se třemi halami na výkrm až 195 000 brojlerových kuřat v jednom zástavu. Svými výsledky se farma v Lukově řadí mezi absolutní špičku ve výkrmu brojlerů v České republice a podílí se asi 1,3 % na české produkci vykrmovaných kuřat.

Martin Blažek
„Na De Heus nejvíce oceňuji schopnost vyrábět krmiva stabilně vysoké kvality. Je to základ pro dosažení dobrých výsledků."

Farma jako sen

Martin již v průběhu studií na vysoké škole absolvoval mnoho exkurzí a také stáž na farmě věnující se výkrmu brojlerů. V té době si uvědomil, že mít takovou farmu je jeho sen, ale tehdy mu to přišlo jako nedosažitelný cíl. Po ukončení studií pracoval jako produktový manager ve dvou firmách vyrábějících krmiva pro faremní zvířata, kde načerpal další zkušenosti z oboru, a to zejména ve výživě a managementu chovu drůbeže.  V té době v něm dozrála myšlenka naplnit svůj sen a rozjet vlastní farmu na výkrm brojlerů. „Začínal jsem od úplné nuly, takže jsem vybral veškeré své úspory, vzal si úvěry a začal s podnikáním. V té době jsem již řešil otázku dodavatele krmiv a společnost De Heus mně dokázala poskytnout také záruky a bezpečnost financování celého projektu,“ říká Martin.

Našel nevyužité haly v Lukově, které postupně zcela zrekonstruoval a vybavil nejmodernějšími technologiemi a v lednu 2020 naskladnil první halu. Nyní se zde ročně uskuteční celkem 7 turnusů vykrmujících až 195 tisíc brojlerů v jednom zástavu, tj. až 65 tisíc kuřat na každou halu.

Důvěryhodný partner pro dodavatele zvířat a jatka

Při rozjezdu farmy se potýkali s otázkami technického a technologického charakteru, ale postupně získávali zkušenosti, a i díky poradenství De Heus se jim podařilo fungování celé farmy vyladit k dokonalosti. „Na začátku podnikání působila firma De Heus také jako důležitý a důvěryhodný partner pro dodavatele jednodenních kuřat a jatka, než jsem si s nimi dokázal individuálně nastavit obchodní podmínky. To pro mě bylo v začátcích klíčové,“ říká Martin.

Velice důležitá je kvalitní péče a welfare vykrmovaných zvířat. „Časem jsem zjistil, že zvířatům je nutné dát absolutní maximum, a ony to pak farmáři vrátí v ekonomickém výsledku,“ hodnotí zpětně Martin. Nyní má farma tým šesti zaměstnanců, kteří jsou vzájemně sehraní a každý zná přesně svoji roli.

Farma Lukov

Stabilní vysoká kvalita krmiv

Krmivo je další stavební kámen úspěchu. „Na De Heus nejvíce oceňuji schopnost vyrábět krmiva stabilně vysoké kvality. Je to základ pro dosažení dobrých výsledků,“ uvádí Martin, jehož farma má v rámci České republiky nadstandartní výsledky. Při bližším pohledu lze ocenit jejich vysokou úroveň. Průměrná konverze krmiva je 1,474 kg na kilogram přírůstku při porážkové váze kuřat 2,36 kg. Index efektivnosti výkrmu (IEV) dosahuje průměrně hodnoty 429. Všechny tyto technické ukazatele svědčí o kvalitním a efektivním provozu farmy.

Není důvod měnit dodavatele krmiv

Farma Lukov odebírá krmiva od počátku svého fungování pouze od společnosti De Heus, protože není důvod měnit dodavatele krmných směsí. Martin Blažek vyzdvihuje také další výhody této spolupráce jako je flexibilita dodávek a zaměstnanci De Heus: „Když je potřeba rychle a pružně přivézt krmivo, tak mně De Heus vždy vyjde vstříc a s jejich zákaznickým servisem vyřešíme situaci tak, že mám krmivo na farmě dle potřeby. Specialista De Heus sem jezdí pravidelně a bavíme se průběžně o tom, jak lze výsledky farmy dále zlepšovat. Zde bych vyzdvihl mezinárodní působení společnosti De Heus, protože jejich specialista má odborné znalosti na nejvyšší úrovni a zná nejnovější trendy a novinky v oblasti výživy a managementu výkrmu brojlerů.“ Dále Martin oceňuje také schopnost výroby krmných směsí dle přání zákazníka: „Na základě mých zkušeností z produktového managementu si nechávám upravovat některá krmiva na přání, protože těmto úpravám věřím a jsem přesvědčen, že fungují.“ „V De Heus tyto úpravy dokážou dělat a tím poskytují mně a mým zvířatům maximum. Na spolupráci s De Heus bych nic neměnil, protože jsem se vším spokojen,“ doplňuje Martin.


Související témata: