Vyvážené krmivo nám umožnilo snížit spotřebu medikací

19 čvc 2021

Milan je třetí generací rodiny Milakoviců, která se zabývá chovem skotu. "Můj dědeček dovezl v 70. letech krávy z Německa, otec pokračoval ve farmaření a nyní podnik vlastním já. Na farmě rád pomáhá i můj malý syn. V současné době máme asi 80 krav, převážně simentálského plemene. Průměrná laktace na naší farmě je 7 000 až 7 500 litrů mléka na krávu za rok. Naše krávy získávají ocenění na regionálních soutěžních výstavách," říká Milan.

Milan: "To je důvod, proč jsme si jako dodavatele krmiva vybrali společnost De Heus. Je zřejmé, že výživa zvířat do značné míry určuje jejich užitkovost. Společnost De Heus nabízí velmi kvalitní krmivo, které je pro naše krávy lepší. Dobrá kvalita krmiva vede k vyšší produkci mléka. Ale nejde jen o to. Dříve jsem dosahoval dobrých produkčních výsledků, ale moje krávy trpěly reprodukčními problémy. Potřeboval jsem pomoci s řešením tohoto problému, a tak jsem požádal odborníky společnosti De Heus o radu."

Medikaci používáme pouze v nezbytných případech

Milan se svěřil: "Specialisté na výživu společnosti De Heus mají bohaté zkušenosti a znalosti. Pravidelně navštěvují naši farmu a poskytují zdravotní péči a podporu pro systémy krmení. Díky jejich radám ohledně přípravy siláže a doporučení vyvážené stravy se nám podařilo snížit používání medikací a vyřešit tím reprodukční problémy. Naše krávy nyní žijí zdravěji a medikaci používáme jen tehdy, když je krávy opravdu potřebují."

Stabilní hospodaření díky podpoře

Zdravá zvířata přinášejí řadu finančních výhod: zdravé krávy dávají více mléka. "Na jedné straně máme hodně telat a na druhé straně méně potřebujeme veterinární služby. Méně inseminačních indexů znamená také nižší výdaje. Spousta telat a dobrá užitkovost už pro mě nejsou výzvou. Nyní, když mám odbornou podporu poradce De Heus, je moje hospodaření stabilní," říká Milan.

Milan Milakovic - chovatel dojnic

Život na venkově není jen dřina, ale i zábava

Milan: "Když jsem spokojený s tím, jak se mi daří, trávím více času s rodinou. Život na venkově není jen dřina, ale také zábava. Jsem rád, že to mohu ukázat svým dětem tím, že si s nimi každý den hraji, místo abych trávil veškerý čas ve stodole."