Jsem si jistá tím, co nyní děláme. Rosteme správným směrem

22 úno 2022

Paní Tiên se narodila v Mekongu, kde žila se svou babičkou. Nyní žije v Ho Či Minově Městě a je první farmářkou v rodině. Kancelář De Heus se nachází pouhých 10 minut od jejího domova. Její farma je však od města poměrně daleko (45 km), kam denně dojíždí. "Většina farmářů žije blízko svých farem na venkově," říká. Paní Tiên však dává přednost ruchu města.

Paní Tiên
Vietnam

Od vývozce k zemědělci

"Vždycky jsem chtěla mít malou farmu. Ale můj přítel, který pracuje pro velkou vietnamskou zemědělskou společnost CP, mě inspiroval k založení vlastní farmy na chov bílých brojlerových kuřat. Předtím jsem měla vlastní firmu na vývoz nábytku. Jednoho dne jsem se rozhodla zavřít svou kancelář v Saigonu a založit farmu. V roce 2007 jsem začínala s ničím, jen s polem a několika stromy."

Z 30 000 na 100 000 kuřat

"Když jsem začala podnikat, byla jsem mladá a neměla jsem moc peněz. Začínala jsem jen s 30 000 kuřaty, ale musela jsem prodat pozemek. Zbytek jsem si půjčila od banky. A postupně jsem podnik vybudovala. První dva roky jsem se hodně trápila. Na farmě jsem pracovala se svým bratrancem a jedním zaměstnancem a měla jsem tam pokoj, kde jsem mohla bydlet. Měli jsme štěstí - slepicím se dařilo dobře a byly zdravé. Za šest měsíců jsem zvýšila počet kuřat na 60 000. Poté jsem vše zbourala a postavila novou farmu, která pojmula 100 000 kuřat. A to bylo v pátém roce od začátku mého podnikání!"

Stavební práce na farmě

 

Spolupráce s De Heus

Paní Tiên spolupracuje se společností De Heus od roku 2017. "Ke společnosti De Heus mě přivedla moje nejlepší kamarádka. Se spoluprací s touto společností byla vždy velmi spokojená. V té době jsem již 10 let pracovala s malajskou společností, ale rozhodla jsem se přijít a promluvit si s De Heus a zjistit, jak pracují. Společnost De Heus má velmi přímočarý přístup a cítila jsem, že jim mohu důvěřovat. Proto jsem se rozhodla přejít jinam."

Nový způsob práce

"Společnost De Heus pracuje jiným způsobem. Nejen pro mě, ale pro každého zemědělce tady ve Vietnamu. Systém funguje jinak. Jeden z našich japonských zákazníků je velmi přísný, takže potřebujeme systém a program, jak se o zvířata starat - jak aplikovat a kontrolovat používání antibiotik. Líbí se mi technická část, zejména s ohledem na dobré životní podmínky zvířat. Na to se ráda zaměřuji. Protože spousta společností stále dělá to, co já před deseti lety. Myslím, že je velmi důležité zlepšit zdraví kuřat a omezit používání antibiotik. Důvodů, proč jsem začala spolupracovat se společností De Heus, bylo tedy mnoho."  

Splnění požadavků

"Během prvních pěti měsíců práce se společností De Heus mi chvíli trvalo, než jsem si zvykla na nový přístup. Museli jsme změnit některé věci, které jsme dělali. S některými prvky nám pomohl veterinář. Nebylo to příliš těžké, jen jsme museli dodržovat pokyny. Nejtěžší bylo soustředit se a být opravdu důsledný. Museli jsme změnit léky. Svým způsobem to bylo velmi jednoduché - De Heus a náš japonský zákazník kontrolovali naši kvalitu. Pokud to neodpovídalo jejich kontrolním seznamům, vše se zastavilo."

Paní Tien na farmě

Věci se změnily

"Na společnosti DH se mi líbí, že se o zemědělce velmi dobře stará. Každý rok berou zemědělce do Thajska na mezinárodní kongres, kde se předvádějí technologie z celého světa. Byla jsem tam každý rok a hodně jsem se toho naučila. Také čtu a učím se z Evropy - jak pěstovat, jak budovat farmu atd. Zrovna před dvěma lety jsem jednu ze svých farem úplně přebudovala na velmi moderní farmu. Téměř evropskou farmu. Systém, řídicí jednotku, v podstatě všechno jsem koupil v Dánsku."

Sebejistá ohledně budoucnosti

Vloni paní Tiên přestavěla druhou farmu podle stejných standardů. "Přestavěla jsem ji společně s De Heus. Pět pater. S prostorem pro 450 000 kuřat na této farmě. De Heus mi poskytuje podporu ohledně chovu kuřat. O budoucnost z hlediska podnikání se nestarám. Populace roste každým dnem. Domnívám se, že farmy se musí rozšiřovat, aby byly schopny uspokojit potřeby této populace. Jsem si jistá tím, co děláme nyní. Rosteme správným způsobem. "