Společnost De Heus investuje do snížení emisí skleníkových plynů a kontinuity provozu prostřednictvím vlastního solárníh

07 ledna 2025
-
10 minut

Společnost De Heus se v rámci svého závazku k ochraně životního prostředí a odpovědnému krmení zvířat snaží celosvětově snižovat svou uhlíkovou stopu. Emise skleníkových plynů (GHG) vznikající při výrobě a logistice přispívají k uhlíkové stopě, a proto společnost De Heus průběžně realizuje program iniciativ zaměřených na udržitelnost, jejichž cílem je tyto emise snižovat. Na důkaz odhodlání společnosti rozvíjet ekologická řešení v odvětví výživy zvířat na regionální úrovni nedávno vybudovala v jednom ze svých výrobních závodů v Jihoafrické republice pole solárních panelů. Důvodem tohoto rozhodnutí bylo především snížení emisí skleníkových plynů, ale také zvýšení provozní odolnosti a kontinuity provozu.

Směrnice o podávání zpráv podniků o udržitelnosti (CSRD) vytváří základ pro standardy podávání zpráv o udržitelnosti v celé Evropské unii. Vyžaduje, aby podniky zveřejňovaly nejen rizika, kterým čelí v důsledku změny klimatu, ale také dopady, jež mohou vyvolat na klima a společnost. Ve společnosti De Heus považujeme udržitelnost za klíčovou odpovědnost, nikoli pouze za povinnost dodržovat předpisy. Skupina De Heus – stejně jako ostatní velké evropské společnosti – musí podávat zprávy o svém úsilí o zmírnění dopadů klimatických změn v souladu s Pařížskou dohodou a v souladu s omezením globálního oteplování na 1,5 °C.

„Pro naše vlastní provozy ve společnosti De Heus jsme si stanovili cíl snížit emise rozsahu 1 i rozsahu 2 o 42 %. To je v souladu s nezávislým protokolem o skleníkových plynech a metodikou iniciativy Science Based Targets (SBTi). Rozsah 1 zahrnuje přímé emise, například ze spalování paliv, zatímco rozsah 2 zahrnuje nepřímé emise z nakupované energie, například elektřiny,“ uvádí Gertjan Verbeek. „Náš závazek k udržitelnosti vychází z naší víry v ochranu planety pro budoucí generace. Nejde jen o snižování emisí, ale také o vytváření trvalých pozitivních dopadů. Proto investujeme do iniciativ, které mají skutečný přínos na regionální úrovni – například v Africe a Asii, kde místní komunity pociťují dopady změny klimatu mnohem silněji než jinde.“

Čistší a ekologičtější energie

Gertjan se jako mezinárodní technický projektový manažer společnosti De Heus se podílí na analýze, jak mohou jednotlivé obchodní jednotky přispět k dosažení cílů skupiny v oblasti udržitelnosti, a následně poskytuje poradenství a podporu místním kolegům při realizaci příslušných projektů. „Společně s jihoafrickou obchodní jednotkou jsme připravili projekt instalace 900 pozemních solárních panelů v našem výrobním závodě ve městě Modimolle,“ říká. „Ročně dodají 930 MW hodin elektrické energie, což stačí na pokrytí přibližně 45 % potřeby elektrické energie výrobního závodu. Očekáváme, že tím snížíme naši uhlíkovou stopu o 650 tun ekvivalentů CO2.“

Kromě podpory cílů společnosti v oblasti udržitelnosti tím, že sníží spotřebu fosilních paliv, dokáže vyrábět solární energii a přináší i další výhody. „V Jihoafrické republice dochází k poměrně častým přetížením sítě. Proto je dodávka energie často omezena, nebo dokonce přerušena na několik hodin, někdy i několikrát denně," vysvětluje Gertjan. „V současné době používáme generátory, abychom pokryli naše energetické potřeby v těchto obdobích, ale tyto generátory spalují naftu. Solární park snižuje rizika spojená s výpadky elektřiny a umožňuje nám udržovat továrnu v provozu čistším a ekologičtějším způsobem než při použití fosilních paliv.“

Jde nám o to, abychom v každé situaci zvolili optimální variantu udržitelnosti a co nejrychleji a nejefektivněji snížili uhlíkovou stopu našich krmivářských provozů.

Gertjan Verbeek

Mezinárodní technický projektový manažer

Odolnost a kontinuita provozu

Udržitelnost a úspora nákladů jdou často ruku v ruce, ale v tomto případě nebyla podle mezinárodního technického manažera projektu hlavní motivací efektivita nákladů: „Na solární panely se například neposkytují žádné státní dotace. Navíc je elektřina v Jihoafrické republice stále relativně levná,“ podotýká.

„Přesto vždy existuje riziko, že ceny energií porostou, a navíc není zaručeno, že infrastruktura místní rozvodné sítě zůstane navždy stabilní. Schopnost nepřetržité výroby vlastní elektřiny z obnovitelných zdrojů nejen zvyšuje naši provozní odolnost, ale rovněž snižuje nejistotu směrem do budoucna. Je důležité, abychom mohli vyrábět a dodávat naše produkty pro výživu zvířat bez přerušení,“ dodává Gertjan. „Rozhodnutí o solárním parku bylo skutečně vedeno především snahou o snížení emisí skleníkových plynů a kontinuitu dodávek našim zákazníkům. Jedná se o rozumnou investici do naší dlouhodobé budoucnosti.“

K projektu úspěšně realizovaného kolegy z jihoafrické obchodní jednotky ve spolupráci s místními partnery uvádí: „Kromě dodavatelů, kteří se podíleli na procesu instalace, byli najati i zaměstnanci z místní komunity, kteří se starají o bezpečnost na staveništi a o čištění a údržbu panelů, což je vzhledem k suchým a prašným klimatickým podmínkám v Modimolle velmi důležité.“

Možnost dalšího snížení uhlíkové stopy

Solární park v Modimolle je sice relativně malý projekt, ale podle Gertjana má potenciál vést k mnohem většímu snížení uhlíkové stopy společnosti De Heus. "V rámci tohoto pilotního projektu jsme se hodně naučili o byrokratickém procesu, který je spojen s žádostí o povolení k instalaci solárních panelů v tomto regionu. Doufáme, že tyto poznatky budeme moci uplatnit a zavést podobné projekty v některých našich dalších výrobních závodech v Jihoafrické republice, protože pro tento region je to dobré řešení. Slunečné klima je zde velmi příznivé a tradiční dodávky energie jsou do značné míry založeny na fosilních palivech, takže přechodem na solární energii můžeme ušetřit mnoho emisí skleníkových plynů."

De Heus využívá sílu slunce i v dalších regionech. Společnost například v současné době realizuje velký solární projekt v několika svých továrnách ve Vietnamu. "A na obnovitelné zdroje energie přecházíme i jinými způsoby. Podepsali jsme například dlouhodobé smlouvy na zelenou elektřinu z větrné farmy na moři a v našich nových továrnách využíváme místní zbytky biomasy," dodává.

Solární park snižuje rizika spojená s výpadky proudu a umožňuje nám udržovat továrnu v provozu čistším a ekologičtějším způsobem než při použití fosilních paliv.

Gertjan Verbeek

Mezinárodní technický projektový manažer

Optimální možnost udržitelnosti pro každou situaci

"Sledujeme nové technologie pro budoucnost, ale na takových projektech se pracuje delší dobu. Proto se neustále zabýváme tím, jak můžeme změnit styl našich stávajících zařízení, aby byla také udržitelnější. Jde nám o to, abychom v každé situaci zvolili optimální variantu udržitelnosti, abychom co nejrychleji a nejefektivněji snížili uhlíkovou stopu našich krmivářských provozů," uzavírá Gertjan.