Pavel Ryšánek - Grain Leader Buyer

16 listopadu 2020
-
2 minuty

Pavel Ryšánek je novopečený tatínek, který se snaží svůj čas rovnoměrně rozdělit mezi starost o syna, rodinu, dům a sad a práci pro De Heus, kde pracuje jako nákupčí už šest let. Vystudoval univerzitu obrany, obor Nákup a logistika. Poslední dva roky studoval dálkově, a aby získal praxi, pracoval u logistického providera. Na De Heus narazil náhodou, když prohledával inzeráty. Práce pro De Heus se po promoci stala jeho prvním zaměstnáním.

"Žádný den není stejný"

Ve společnosti De Heus má na starosti nákup obilí - jak zásobování místních továren v České republice, tak zahraniční výrobny na Slovensku. Nakupuje suroviny od dodavatelů v České republice, na Slovensku, v Rumunsku, Maďarsku a na Ukrajině. Částečně se podílí na cenové strategii, ale někdy musí řešit i stížnosti na kvalitu surovin.

Ideální pracovní den

Nejlepší pracovní den je podle něj ten, který začíná návštěvou farmy, kdy je třeba odebrat vzorek suroviny (zejména, když se jedná o nového dodavatele, jednání o kontrole kvality nebo uzavření smlouvy, protože čeští farmáři preferují osobní kontakt místo e-mailů a telefonních hovorů) a skončí v kanceláři kontrolou cen v systému, zadáváním zakázek, zpracováním papírových smluv a kontrolou pokrytí mixérů dostatečným množstvím surovin. 

2/3 svého času tráví v kanceláři a 1/3 na cestách. Má rád variabilitu práce, když žádný den v práci není stejný. „Prostě nikdy nevíte, na jakou příležitost narazíte,“ říká. Pavel si své pracovní dny plánuje sám, proto oceňuje zejména flexibilitu, kterou mu De Heus nabízí.

Vztahy jsou stejné

Pavel se vždycky cítí dobře, když dokáže vyjednat dobrou cenu za kvalitní suroviny. „Pravděpodobně získáte lepší cenu, pokud máte přátelský vztah na profesionální úrovni s dodavatelem. Ale stejně jako u každého jiného vztahu je třeba se o něj dobře starat, “říká Pavel.

Osobnost Pavla dokonale zapadá do týmu nákupního oddělení, protože jeho hlavními rysy jsou vstřícnost a komunikativnost. Nákupní oddělení je rozděleno na dvě imaginární poloviny - jedna se zabývá hlavně obilím a druhá jinými druhy surovin. Jediným rozdílem je rozdílná míra času stráveného na cestách a v kanceláři. Díky tomuto systému každý ví, co má dělat, takže nikdy nedochází k nejasnostem.