Od doby, kdy jsme na naší farmě zavedli systém kompostárny, se naše dojivost výrazně zvýšila.

07 čvc 2021

José Carlos Reis je druhou generací producentů mléka. Od mládí vede se svým otcem rodinný podnik, který se zabývá obchodem s dobytkem a výrobou kávy. Poté, co se u jeho otce objevily zdravotní problémy, převzal za podnik plnou zodpovědnost a postupně jej rozšiřoval, čímž udržoval při životě sen svého otce.

Farma Rancho Grande se nachází v Três Pontas ve státě Minas Gerais a její rozloha činí 2 200 hektarů, na kterých se provozuje živočišná výroba (především mléčná) a zemědělství (káva a obiloviny). José Carlosovi dnes pomáhají jeho synové, třetí generace rodiny. Neustále hledají nejnovější poznatky a technologie pro zlepšení živočišné a zemědělské výroby. V honbě za strategiemi, jak zvýšit produkci mléka, nedávno instalovali kompostárnu. "S jejich podporou pokračujeme v rozvoji podniku. Právě jsme začali s výsadbou obilovin a stále pracujeme na budování kvalitního stáda," říká José Carlos.

Farma Rancho Grande, která má 275 dojnic, v současné době chová plemene Girolando (kříženec plemene Gir - Zebu a Holstein) a Holstein. Cílem je v příštích letech chovat pouze holštýnské krávy.

Reprodukce, výživa a genetika: základ vynikajících výsledků

Bruno, veterinární lékař a jeden ze synů José Carlose, uvádí, že zpočátku se na statku nevyvíjela intenzivní produkce. Od doby, kdy začali investovat do reprodukce, výživy a genetiky, si však uvědomili, že mohou zvýšit úroveň produkce, ale že budou čelit dalším výzvám. Jednou z těchto výzev bylo přimět zvířata, aby se adaptovala na kompostárnu, protože byla vždy chována na pastvinách. Další výzvou byl nárůst výskytu mastitid v létě (období dešťů v Brazílii) a následné finanční ztráty. Investice byly obrovské a obávali se, že všechny technologie nebudou fungovat, ale podpora společnosti De Heus jim pomohla tyto výzvy překonat.

Z průměrné denní produkce 21 až 31,5 litrů

Rodina Reisových dosahuje průměrné denní produkce 31,5 litru mléka oproti 21 litrům v předchozích letech, což představuje nárůst produkce mléka o 57,5 %. Navzdory strategiím v oblasti výživy a zdraví byl důležitým důvodem tohoto nárůstu systém kompostovací stáje. "Aby byla zvířata zdravá, je třeba se dobře starat o podestýlku. Podestýlkové materiály jako piliny a kávová sláma jsou velmi drahé, ale mnohem dražší je přijít o zdraví krav," říká Bruno.

Důvěra a partnerství

Partnerství mezi farmou Rancho Grande a společností De Heus začalo před čtyřmi lety. Podle rodiny Reisových poskytuje společnost De Heus technické znalosti a produkty, které dokáží rychle vyřešit jejich problémy. "Technický tým společnosti De Heus přinesl informace a výživová řešení, která jsou nezbytná pro vyšší výkonnost. Poskytují také technické informace, které jsme potřebovali k dosažení lepších výsledků. Tento balíček pomáhá při rozhodování, sledování a interpretaci dat, což může rodině Reis poskytnout různé pohledy na to, jak efektivně řídit své podnikání," uzavírá Reis.