Dojicí roboti představují znalosti navíc, a pomáhají nám posouvat se vpřed

16 zář 2020

Farma, kterou provozují Bergmanovi, se nachází v malé vesnici Oldetrijn v krásné holandské provincii Friesland. Je tomu rok, co se Jan Harm (21) připojil ke svým rodičům Harmovi a Anneke, aby jim pomohl s provozem farmy. Mají okolo 125 dojnic, a při použití tří dojicích robotů DeLaval celkovou roční produkci 1,35 milionů kilogramů. Proč přešli na dojicí roboty, a jaké jsou jejich zkušenosti?

Partnerství s Bergmanovými
Nizozemsko

Proč jste začali používat dojicí roboty?

Harm: „Potřebovali jsme novou dojírnu, hlavně proto, že stará již nestačila svojí kapacitou.
 Omezený prostor by bylo navíc komplikované, a v důsledku i nákladné přizpůsobit. Také bychom ztratili část prostor pro zvířata, které používáme při servisu, a tomu jsme se opravdu chtěli vyhnout.  Když jsme to srovnali s investicí nutnou pro pořízení robotů, zjistili jsme, že díky kompetitivní nabídce nebyly roboti o mnoho dražší.“

Jan Harm: „Byl jsem stále trochu skeptický, jestli to bude pro naší farmu přínos, ale to bylo také proto, že mám dojení rád. Kdybych se měl rozhodnout znovu, určitě bych si vybral roboty.“

Začali jste se dvěma roboty a teď máte tři. Proč?

Jan-Harm: "Začali jsme se dvěma dojicími roboty.Nádrže na mléko a identifikační systém krav jsme již měli od stejné značky. Zpočátku byly věci v pořádku, ale roboti byli stále plní. S pouhými 4% volného času na robotech jsme byli hluboko pod normou 10–15%.“

Harm:

"Když jsme zasušili skupinu krav, zjistili jsme, že roboti okamžitě začali pracovat lépe." Měli jsme spoustu krav, které se těžko dojily a které potřebovaly na robota příliš mnoho času. To byl jeden z důvodů proč jsme v roce 2018 pořídili robot číslo tři. A jsem rád, že jsme to udělali, protože poskytuje více volného času (23%, pozn. Red.). Průměrný počet dojení vzrostl z 2,6 na 3,4. Výsledkem je, že produkce mléka okamžitě vzrostla o 1,5 litru, a to až o 2,5 litru navíc po několika měsících. Nyní máme v průměru 34 litrů, přičemž 9,9 litrů na dojení.“

Vydejte se na prohlídku farmy rodiny Bergmanů

„Každou krávu vidíme dvakrát denně. Myslíme si, že je to důležité.“

Robot navíc je investice, ale byl to podle Vás dobrý krok?

Harm: „Určitě. Investice se nám vrátila díky vyšší produkci. A také nám to zpříjemňuje práci. Teď nezáleží na tom, jestli v noci jeden robot pracuje špatně. Prostě ho vypneme, a na příští den domluvíme technika.“

Co vám připadalo nejtěžší, když jste přešli na roboty?

Harm: „Osobně musím říct, že jsme si trochu potřebovali zvyknout. Krávy ihned věděly, kde roboti jsou, takže v tom ohledu jsme neměli žádné potíže. Ale měli jsme docela hodně krav se zkříženými nebo krátkými struky, u kterých dojení trvalo dlouhou dobu. Takže jsme dopředu všechny prodali,a pak ještě pár dalších. Je důležité dělat ohledně chovu jiné volby. Stále máme u několika našich krav s dojením potíže, ale mnohem méně než dříve.“

Máte pro své kolegy nějaké tipy pro provoz v halách?

Jan-Harm: Máme stanovenou rutinu. Pokud je to nutné, bereme dvakrát denně k robotu každou krávu, která v něm nebyla dostatečně dlouho. To je vhodná chvíle k vyčištění boxů, doplnění slámy a kontrole zdravotního stavu. Také je jednou denně krmíme a třikrát denně plníme násypku. To vytváří klidné prostředí, a my si myslíme, že to kravám vyhovuje nejlépe.“

Harm: „Když jsme jeden den pryč, krávy jsou spokojené. Klid v hale jim dělá dobře. Neděle je velmi dobrý den.“

Otázka nakonec - už dlouhou dobu jste zákazníkem De Heus. Jaké výhody Vám to jako farmě s roboty přináší?

Harm: „Když tady Hendri, náš specialista z De Heus před lety začínal, řekl jsem mu, že pokud tady je něco, co by neznal, čekám od něj, že zavolá někoho, kdo to to zná. A tak to také funguje. Proto je práce s De Heus tak příjemná. Hendri je velmi zkušený, a je můj pravidelný poradce. Dvakrát ročně k nám také Hendri bere specialistu na roboty Roba van Echtelta, aby se podíval na krávy a na to, jak roboti pracují.

Jan-Harm: „Když přejdete na roboty, máte najednou spoustu dat. Takže je užitečné, když přijde specialista, všechno zkontroluje a převede do vizuální podoby. Pak můžete vidět nové souvislosti. Znalosti navíc, které jsou sdílíme, nám pomáhají posouvat se vpřed.


Související témata: