Nový výživář pro robotické farmy

24 ledna 2019
-
2 minuty

V našem sortimentu pro skot naleznete i produkty, které jsou určeny pro chovy s dojícími roboty. Proto jsme přijali nového člena obchodního týmu, který se specializuje na výživu dojnic na těchto farmách. Sám se vám představí a řekne víc o své práci.

Dovolte mi, abych se vám představil. Jmenuji se Filip Morávek a ve společnosti De Heus pracuji na pozici specialista pro výživu skotu, který je ustájen a dojen v systémech robotického dojení, již více jak půl roku.

Z pohledu specialisty pro výživu skotu je přístup k chovům s dojicími roboty a farmám s dojírnou diametrálně odlišný. Proč? Krmná dávka se skládá nejen ze základní krmné dávky (PMR), která je dojnému skotu podávána na krmném stole, ale také ze směsi, která je dávkována v dojicím robotu, dle dnů v laktaci, či dle mléčné užitkovosti. Správnou skladbou krmné dávky se dají v systémech robotického dojení ovlivnit důležité vlastnosti skotu, např. jejich aktivita, která ovlivňuje finální užitkovost dojnic.

Mojí další pracovní náplní je práce s daty, která dojicí robot o jednotlivých zvířatech sbírá. Na základě těchto informací a jejich správné interpretace mohu odhalit mnoho nedostatků. Jejich odstranění může zajistit mimo jiné i vyšší užitkovost. Software Robot Expert od společnosti De Heus je mi velkým pomocníkem. Nahrávám do něj sesbíraná data a díky němu můžu rychle a jednoduše analyzovat situaci na každé robotické farmě. V mé práci mi také velmi pomáhají především naši nizozemští a polští kolegové, se kterými se pravidelně setkáváme na farmách v ČR či v zahraničí a vyměňujeme si naše zkušenosti a postřehy.


V případě zájmu o nezávaznou konzultaci mě neváhejte kontaktovat.
E-mail: fmoravek@deheus.com, tel.: +420 770 161 617