Eliminace dopadů tepelného stresu dojnic s konceptem CoolCare®

19 července 2022
-
8 minut

Tepelný stres je zcela běžný jev v mnoha zemích po celém světě. Tepelný stres vytváří u vašich zvířat fyziologickou dysbalanci.

To vede ke snižování ekonomického profitu farem. Není to dobrý důvod k prevenci a k eliminaci tepelného stresu?

Cílem chovatelů hospodářských zvířat je udržet jejich zvířata v optimální kondici, v co nejlepším zdravotním stavu s cílem dosáhnout optimálních výsledků na farmách. Tepelný stres může být aspekt, který negativně ovlivní vaše zvířata a také nejen ekonomické výsledky vaší farmy.

 

Tepelný stres u laktujících zvířat

Krávy s vysokou užitkovostí produkují velké množství tepla svým vlastním metabolismem, proto jsou více náchylné k tepelnému stresu. Snížený příjem sušiny krmiva je jedním z hlavních aspektů tepelného stresu, což vede ke snížení mléčné užitkovosti, snížení množství mléčné bílkoviny, acidózám (nízký mléčný tuk), snížení kondice, slabé imunitě (zvýšené somatické buňky v mléce, snížené zabřezávání).

Jako indikátor tepelného stresu se používá THI index (Temperature Humidity Index), tedy kombinace teploty a vlhkosti vzduchu. Slouží k posouzení dopadu tepelného stresu. K tepelnému stresu dochází již při teplotě 23 °C a vlhkosti 40 % (THI > 68).

Tabulka THI
Caption

 

Obrázek 1: THI index slouží k posouzení dopadu tepelného stresu

Nejúčinnějším způsob, jak snížit tepelný stres je zaměřit se jak na technologické aspekty chovu, tak na výživu. Co se týká technologie chovu, máme tím na mysli hlavně izolované střechy stájí, dostatek stínů, ventilátory, dostatek čerstvé vody, rozprašovače vody a vlastní management krmení.

 

Jak na prevenci tepelného stresu?

Prevenci tepelného stresu výživou můžeme shrnout do těchto pěti bodů:

 • Snížení produkce tepla produkovaného zvířetem
 • Trávení vlákniny v bachoru produkuje zvýšené množství tepla
 • Snížení na vlákninu bohatých krmiv v krmné dávce
 • Snížení ztráty vzniklé dýcháním a slintáním
 • Ztráta hydrogen uhličitanu – použití pufrů
 • Minimalizace rizika acidóz
 • Použití pufrů
 • Zvýšení koncentrace krmné dávky
 • Zvýšení množství škrobu a tuků (by-pass) v krmné dávce (snížení vlákniny)
 • Zvýšení příjmu sušiny krmiva
 • Krmením chutných a čerstvých objemných krmiv
 • Požití melasy v krmné dávky – zvýšenu chutnosti
 • Požití krmných aditiv na zvýšení příjmu krmiva
 • Zvýšeni hladiny DCAD – kation aniontová balance. Zvýšením této hladiny ideálně na hodnotu 300–400 Meq/kg sušiny docílíme zvýšeného příjmu krmiva.

 

Koncept CoolCare® eliminuje tepelný stres vašich zvířat

Na základě těchto skutečností přišla společnost De Heus a.s. s unikátním konceptem CoolCare®. CoolCare® je komplexní a preventivní řešení, které podporuje zdraví zvířat, welfare a reprodukci na Vašich farmách. CoolCare® snižuje stres způsobený teplem. Obsahuje široké spektrum nástrojů včetně managmentu, výživy a přístupů, které pomáhají minimalizovat dopady tepelného stresu. Jedním z těchto nástrojů je Aplikace CoolCare®.

Aplikace CoolCare® slouží jako preventivní přístup proti tepelnému stresu. Informuje o potenciálním výskytu tepelného stresu a o možných opatřeních, které povedou ke snížení dopadů tepelného stresu na zdraví, welfare, reprodukci a výkonnost vašich zvířat. Aplikace dokáže upozornit na blížící se riziková období výskytu tepelného stresu ve vašem regionu. Predikce výskytu rizika tepelného stresu je vytvářena na 5 nadcházejících dní a je založena na venkovní teplotě a vzdušné vlhkosti. Také můžete nastavovat hodnoty teploty a vzdušné vlhkosti manuálně. To vám může pomoci kontrolovat tepelné podmínky přímo uvnitř vaší stáje. V aplikaci CoolCare® si můžete nastavit také rychlost proudění vzduchu, který snižuje dopady tepelného stresu na zvířata. Aplikace dále obsahuje užitečné informace o tom, jak eliminovat dopady tepelného stresu na vaše zvířata. Aplikace CoolCare® je zdarma ke stažení na Google Play a App Store.

Součástí konceptu CoolCare® je produkt Bestermine COOLDOWN – speciální minerální doplňkové krmivo, které pomáhá dojnicím zvládat tepelný stres. Obsahuje tři různé druhy pufrů, uhličitan draselný, který zvyšuje hodnotu DCAD a směs přírodních éterických olejů. Podporuje bachorovou fermentaci, zvyšuje žravost a frekvenci krmení. Pomáhá vašim dojnicím se lépe ochlazovat díky přírodním výtažkům, které způsobují vasodilataci cév.

Aplikace CoolCare® vám na základě vstupních údajů (teplota, vlhkost vzduchu, rychlost proudění větru) ve vaší lokalitě vypočítá, jaké je doporučené dávkování Bestermine COOLDOWN pro daný den.

 

KOMPLEXNÍ PŘÍSTUP KE SNIŽOVÁNÍ TEPELNÉHO STRESU

CoolCare® podporuje farmáře pomocí efektivních výživových řešení, které vedou ke snižování dopadu tepelného stresu na vaše zvířata. CoolCare® obsahuje nástroje, které mají pomoci v identifikaci a ve snižování tepelného stresu, dále vám dále zprostředkuje profesionální trénink, který vám pomůže rozpoznávat a včas zabraňovat tepelnému stresu prostřednictvím výživy a managmentu.

Cílem CoolCare® je:

 • Snižování dopadu tepelného stresu na produkci zvířat
 • Nižší úmrtnost zvířat
 • Zlepšení vaší pracovní spokojenosti
 • Udržení vysoké ziskovosti vaší farmy

Vyzkoušejte koncept CoolCare® od De Heus. Unikátní spojení výživy, managmentu a technických dovedností vám umožní chovat vaše zvířata v jejich tepelné komfortní zóně po delší časové období.