Snižování vlivu tepelného stresu s Konceptem CoolCare®

Ing. Filip Morávek

Produktový manažer pro skot

05 června 2023
-
4 minuty

Jedním z nástrojů konceptu CoolCare®, který vyvinula společnost De Heus pro eliminaci tepelného stresu hospodářských zvířat, je stejnojmenná aplikace CoolCare®.

Tato unikátní aplikace dokáže upozornit na blížící se rizikové období výskytu tepelného stresu ve vašem regionu.

Jak to funguje? Nastavení a užívání aplikace je snadné a intuitivní. Po stažení aplikace nastavíte kategorii

zvířat a region. Predikce výskytu rizika tepelného stresu je založena na venkovní teplotě a vlhkosti vzduchu. Predikce je vytvářena až na pět dnů dopředu. Kalkulace jsou prováděny na základě dat z nejbližší meteorologické stanice ve vaší oblasti. Podle vámi vybraného regionu je počasí automaticky aktualizováno.

Vstupní hodnoty teploty a vzdušné vlhkosti, například z důvodu nastavení aktuálních hodnot uvnitř stáje, můžete také nastavit či upravovat manuálně. S manuálním nastavením rychlosti proudění vzduchu/ventilace můžete pozorovat pozitivní vliv proudění vzduchu (ve výšce zvířat) na hodnoty tepelného stresu.

 

Aplikace CoolCare® vám pomůže kontrolovat tepelné podmínky přímo uvnitř stáje. Úroveň tepelného stresu je zobrazována pomocí barvy a hodnoty. Vyšší hodnota znamená vyšší riziko tepelného stresu, barevná škála se mění od zelené (žádný tepelný stres) až po tmavě červenou (kritická situace). Aplikace monitoruje potenciální

riziko tepelného stresu na následujících pět dní. To ale není vše. Můžete si nastavit upozornění nebo získat další užitečné informace o tom, jak eliminovat dopady tepelného stresu na produkci a welfare vašich zvířat např. z hlediska managementu či výživy.

 

Chytré technologie myslí za vás

Další vlastností aplikace je to, že je schopna na základě míry výskytu tepelného stresu doporučit denní dávkování speciálního minerálního doplňku Bestermine CoolDown. Bestermine CoolDown pomáhá dojnicím zvládat období tepelného stresu. Obsahuje tři různé druhy pufrů, uhličitan draselný, který zvyšuje hladinu DCAD, a směs přírodních éterických olejů. Podporuje bachorovou fermentaci, zvyšuje žravost a frekvenci krmení. Dále pomáhá dojnicím při ochlazování vlastního organismu díky výtažkům, které způsobují dilataci cév.

 

Několikaleté zkušenosti

S Bestermine CoolDown máme několikaleté zkušenosti. Efekt speciálního minerální doplňku Bestermine CoolDown byl sledován na několika farmách v rámci České republiky. Více informací o výsledcích sledování efektivity Bestermine CoolDown najdete v našem článku Výsledky používání Bestermine CoolDown

 

About the author

Ing. Filip Morávek

Produktový manažer pro skot