Rozhovor s produktovým managerem pro prasata MVDr. Danielem Popelářem

22 května 2023
-
4 minuty

Dane, rozhodnutí o termínu zákazu používání medikačních dávek zinku v krmivech v ČR padlo na jaře 2022 a od 26.června 2023 se již na farmách nesmí používat krmné směsi s touto medikací. Jak dlouho jste se zabývali otázkou a vývojem prestarterů pro selata bez obsahu medikačních dávek zinku?

O zákazu medikace zinkem se mluvilo několik posledních let a byla jen otázka času, kdy k tomu dojde. My pracujeme na inovacích našich produktů průběžně, a navíc se zinek nesmí používat od června 2022 na Slovensku a v Maďarsku, kam také dodáváme naše krmiva. Proto jsme museli s vývojem prestarterů bez zinku začít již před několika lety.

Z čeho jste při vývoji vycházeli?

Samozřejmě máme vlastní znalosti v oblasti výživy prasat, ale velmi nám pomohly také informace a zkušenosti našich holandských kolegů. Nejen, že se v Nizozemsku zinek nepoužívá již mnoho let, ale De Heus tam provozuje také testační farmu Elsenpas. Takže máme opravdu mnoho informací, které jsou ověřené a ozkoušené v praxi.

Je tedy možné dosahovat dobré výsledky u selat i bez použití zinku? Pokud ano, tak jak?

Určitě ano a dobré výsledky našich zákazníků, kteří již zinek nepoužívají, to dokazují. Víme, že alfa a omega dobrých výsledků u selat je zdravé střevo. K tomu potřebujete nejen ideální krmivo, ale také správný management chovu na farmě. To je například naučit selata již na porodně přijímat dostatečné množství krmiva a další opatření.


Měnili jste tedy receptury krmiv pro selata?

Určitě ano. Všichni víme, že kritické období v odchovu selat je okolo jejich odstavu. Zapracovali jsme tedy na recepturách u prestarterů. Například na zvýšení jejich chutnosti, snížení obsahu mykotoxinů, používáme nové suroviny s nejvyšší stravitelností, nové zdroje vlákniny, změnili jsme poměry aminokyselin, přidali jsme různé doplňkové látky a další. Změn a úprav v recepturách je opravdu hodně.


A co by měl tedy farmář udělat, aby měl selata, která dobře rostou a nemají průjmy?

Určitě ať se ozve někomu z týmu specialistů De Heus. Ten přijede na farmu, vyhodnotí situaci, doporučí krmivo vhodné pro dané podmínky a také jak správně postupovat při odchovu selat. Dodržováním všech těchto doporučení je téměř jisté, že selata budou růst tak, jak farmář požaduje.

Dane, díky za rozhovor a ať se daří.

Máte nějaké dotazy? Naši specialisté na výživu prasat čekají na Vaše otázky a rádi Vám na ně odpovědí.

Kontaktujte naše odborníky