Snížení výskytu klostridiového průjmu změnou přístupu ke krmení

15 března 2019
-
3 minuty

První den po porodu se zdá, že je vše v pořádku. Ale druhý nebo třetí den selata na porodně náhle kolabují. První věc, která člověka napadne, je, že prasnice má příliš málo mléka. Ale při bližším zkoumání lze všude kolem pozorovat drobné skvrnky po průjmu. Pomocí rychlého testu je snadné zjistit patogeny, které v tom hrají svou roli.

Příčiny během březosti

Pokud výsledky ukazují na Clostridii a ostatní patogeny jsou negativní, lze usoudit, že výživa zde hraje důležitou roli. V období březosti v tlustém střevě probíhá fermentace. Kromě prospěšných baktérií se ve střevě také množí škodlivé baktérie,a jedním z nich je Clostridie. Během přechodu od březosti k laktačnímu krmení se proces fermentace mění a umožňuje rozvoj infekce u prasnic.

Infekce způsobená hnojem

Nově narozená selata se mohou nakazit v důsledku toho, že v daném prostoru je stále přítomná infekce od předchozího vrhu i přes prováděné čištění a dezinfekci. Proto se mohou selata stále nakazit, například Clostridiemi, baktériemi z výkalů prasnic. V takovém případě se problémy často ještě zhoršují, protože klesá tvorba mléka u prasnic.

de_heus_pig_feed_-_clostridium_diarrhoea.jpg

Změna postupu krmení v případě průjmu způsobeného baktériemi Clostridium

Pokračujícím krmením krmiva pro březí až do doby porodu, zůstává proces fermentace ve střevě stabilní. Často se tím dosáhne zlepšení, ale obecně to nestačí k tomu, abychom měli tento zapeklitý problém zcela pod kontrolou. V tomto případě může být řešením prémiové krmení pro prasnice. Díky jeho složení fermentace v tlustém střevě probíhá správným způsobem. Podporuje růst laktobacilů a zabraňuje růstu baktérií E.coli a Clostridium.

Méně mykotoxinů

Vzhledem k tomu, že suroviny citlivé na toxiny, jako je pšenice, ječmen a kukuřice, jsou v prémiovém krmivu čištěny, dochází k odstranění většiny mykotoxinů. Jejich snížený přísun zajišťuje, že selata konzumují méně mykotoxinů z mleziva a mléka a tím se podporuje jejich zdravý vývoj. Navíc složení na sebe navazujících prémiových krmiv je takové, že přechod od březosti ke kojení probíhá hladce.

Vakcinace

Kromě Clostridií hrají klíčovou roli při výskytu průjmu u čerstvě narozených selat, zvláště u prasnic rodících poprvé, i patogenní kmeny E.coli a Rota viry. To je důvod, proč kromě správného krmiva pro prasnice, je klíčem k úspěchu také správně stanovené vakcinační schéma.

Řešíte otázky spojené s chovem selat, prasnic nebo výkrmových prasat?

Náš tým specialistů je připravený Vám pomoci.

Ing. Michal Karas

Manažer sektoru prasat