Funkcí střev je trávení a vstřebávání živin a tvoří bariéru proti patogenům. Střevní klky jsou důležité pro trávení a absorpci živin. Příjem energie a krmiva selaty po odstavu je mnohem nižší než příjem během laktace. To má zásadní důsledky pro střevní klky. Kvůli nízkémo příjmu krmiva během prvních dnů po odstavu se do střeva dostává méně živin. Následkem je výrazné zmenšení střevních klků. Dostatečný příjem krmiva po odstavu může tomuto účinně zabránit. Výzkumy ukazují, že při vysokém příjmu prestartérů během prvních tří dnů po odstavu se střevní klky téměř nezmenšují, zatímco při nízkém příjmu krmiva v tomto období se výrazně zmenšují.
V důsledku atrofie střevních klků se sníží počet střevních buněk, které vstřebávají živiny. Vstřebávání živin je tak redukováno, což má za následek větší množství nestrávených živin v tlustém střevě. Z těchto živin nejvíce profitují patogenní bakterie, čímž vzniká riziko výrazně zvýšených zdravotních problémů po celou dobu odchovu selat. Další výzkumy ukazují, že nízký příjem krmiva v prvních dnech po odstavu, způsobuje zvýšenou propustnost střeva pro tekutiny. Je to proto, že během prvních dnů po odstavu se mezi střevními buňkami oslabuje jejich spojení a mezery mezi nimi se rozšiřují. V důsledku toho se do krevního oběhu dostává nežádoucí množství patogenů. Kromě nízkého příjmu krmiva v prvních dnech po odstavu, může k úniku střevních tekutin docházet také v důsledku stresu a infekcí.
Změny v příjmu krmiva po odstavu
V praxi se stává, že ne všechna selata ve vrhu přijímají stejné množství krmiva. V průměrném vrhu 10 až 20 % selat během prvních dvou až tří dnů po odstavu téměř nežere nebo příjem krmiva je velmi nízký. U těchto selat dochází k velkému poškození střev a je u nich vysoké riziko vzniku střevních problémů v pozdější fázi růstu. Je proto nesmírně důležité, aby všechna selata přijímala krmivo v dostatečném množství už v prvních dnech po odstavu.
Optimální strategie krmení po odstavu
Když jsou selata odstavena, mezi třemi a čtyřmi týdny věku, přijímají málo krmiva, pokud nejsou stimulována k příjmu pevného krmiva už během kojení. V důsledku toho nejsou selata v době odstavu ještě dostatečně zvyklá na příjem suchého krmiva a po odstavu zaznamenají velký propad v jeho příjmu. Pro udržení optimálního stavu střev, by tato selata měla během prvních tří dnů po odstavu dostávat velmi dobře stravitelný energeticky bohatý prestarter. Důležitou zásadou ovšem je, podávat selatům nejméně 5 dnů před odstavem stejné krmivo, které dostanou i po odstavu. Tímto návykem zajistíte stabilní a dostatečný příjem i během tohoto kritického období.
Prestratéry De Heus řady Romelko® a následný Creep a Weaning, optimálně stimulují příjem krmiva všemi selaty. Tato vysoce stravitelná krmiva, bohatá na energii, zajišťují zřetelně vyšší příjem všemi selaty, a tím i zdravější střeva a zdravá a vitální selata.
Seznamte se s konceptem výživy selatŘešíte otázky spojené s chovem selat, prasnic nebo výkrmových prasat?
Náš tým specialistů je připravený Vám pomoci.