Spolupráce s farmou rodiny Frühbauerových a využití produktu Robot Relax

13 listopadu 2016
-
3 minuty

Nejčastěji používaným systémem výživy dojnic je TMR (směsná krmná dávka). U farem s robotickým dojením se používá systém PMR (částečná krmná dávka). Tato dávka je rozdělena do 2 částí – žlab a dávkovací systém (robotická stanice).

Krásným příkladem je farma rodiny Frühbauerových v Peršíkově (Vysočina). Zde dojí 1 robot Lely 55 ks krav plemene ČESTR a Holštýn. Na žlabu kravičky dostávají kukuřičnou siláž, jetelotravní senáž, minerálku a 3 kg směsi (šrot z vlastního obilí + řepkový šrot). Směs na žlab je postavena tak, aby doplnila do krmné dávky dusík a motivovala kravičky k návštěvě dojícího robota.

Robot Relax je granulovaná  melasovaná krmná směs.  Výběrem surovin a jejich kombinací je určená do automatických dojících systémů. Svoji atraktivitou a chutností stimuluje dojnice k častým návštěvám. Zároveň podporuje aktivitu bachorového trávení. Volba surovin minimalizuje riziko acidóz, či jiných alimentárních problémů. Krmná směs doplňuje dusíkaté látky a energii v celém spektru bachorového trávení. Živinově vhodně doplňuje celkovou krmnou dávku, především svým obsahem škrobu. V krmné dávce částečně dotuje i minerální látky a vitamíny.

Výsledek? 30 l/dojenou kravičku se obsahem tuku 3,9% a bílkoviny 3,6“. Počet dojení na krávu/den je 2,8.

A co dál?

  • svoboda dojnicím v nové stáji se 2 dojícími roboty,
  • zlepšení kvality objemných krmiv,
  • zvýšení návštěvnosti robota a s tím i nárůst užitkovosti.

 . . . to je budoucnost farmy v krásném koutě Vysočiny, v Peršíkově.