Úspěšný přístup k chovu selat na testační farmě De Heus

31 ledna 2021
-
7 minut

Chov selat na testační farmě De Heus "De Elsenpas" se ukázal jako velmi úspěšný. Specifický přístup a přísné hygienické protokoly přinášejí vynikající výsledky: mnoho odstavených selat na prasnici, dobrá hmotnost při odstavu, nízká mortalita a vysoký příjem krmiva v průměru 700 gramů na sele v porodním boxu. Podle manažera farmy Ziase Lukasse tak testační farma patří ke špičce v chovu prasat.

V Nizozemsku na špici

"Se 14 odstavenými selaty na prasnici, průměrnou hmotností při odstavu přes 8 kg a ztrátovostí přibližně 6 % se v Nizozemsku pohybujeme na špici," říká Lukasse. "Pro začínající farmu, jako je ta naše, je to velmi uspokojivý výsledek."

Režim krmení březích prasnic

Klíčovým prvkem v přístupu společnosti De Heus k chovu selat je naučit je jíst a pít a stimulovat příjem krmiva. Vše však začíná ještě dříve. "Dalším předpokladem úspěšného růstu selat v období laktace je propracovaný režim krmení březích prasnic přizpůsobený konkrétnímu zvířeti." Vedoucí farmy Lukasse usiluje o porodní hmotnost 1,3 kg. "Čím je sele těžší, tím lépe se mu daří v porodně, a tedy i později jako výkrmovému praseti."

Časný příjem krmiva

Vše začíná co nejrychlejší stimulací příjmu krmiva. V období laktace prasnice je sele vedeno postupně od mléka prasnice k suchému krmivu. Krmný režim začíná třetí den krmením na bázi mléčných výrobků. To stimuluje příjem krmiva a potenciálně další růst. Po 14 dnech se strava mění na krmivo obsahující více rostlinných složek. Toto krmivo stimuluje příjem, ale také učí střeva trávit rostlinné suroviny. "V době odstavu jsou tedy selata zvyklá na příjem suchého krmiva a střeva se naučila trávit rostlinné suroviny. To jsou dvě důležité podmínky pro optimální průběh odstavu."

Kromě režimu krmení a poskytování krmiva prémiové kvality ovlivňují příjem krmiva i další faktory. Lukasse: "Poskytování čerstvého krmiva v čistém krmítku po celý den je nesmírně důležité. Selata musí mít ke krmivu v krmítku snadný přístup, proto musí být k dispozici dostatek míst k jídlu. Na naší farmě používáme kulatá krmítka a umísťujeme je blízko hlavy prasnice. Dostupnost je klíčovým faktorem pro efektivní příjem krmiva."

Řešíte otázky spojené s chovem selat, prasnic nebo výkrmových prasat?

Náš tým specialistů je připravený Vám pomoci.

Ing. Michal Karas

Manažer sektoru prasat