Prémiové krmivo pro prasnice před zapuštěním

18 března 2019
-
3 minut

Vysoká plodnost u prasnic je základem pro úspěšný chov. Tu lze účinně ovlivňovat pomocí prémiových krmiv, které se vyrábí s použitím čištěných zrn (tzn. s menším množstvím mykotoxinů). Snižuje se tím výskyt nejasných zdravotních problémů a zajišťuje předvídatelnou a konstantní plodnost.

Vývoj prasničky

Reprodukce začíná správným růstem a vývojem prasniček. Je třeba je inseminovat v rozmezí 250 až 270 dnů při hmotnosti 140 až 160 kg. Důležité je také měřit a hodnotit tloušťku hřbetního tuku.  

Během období růstu je důležité jim podávat dostatečné množství vápníku a fosforu, aby byl zajištěn správný vývoj a pevné nohy. Od 25 kg usilujeme o denní přírůstek 720 gramů. Pokud používáte živinově slabší směs, tak budou prasnice zaostávat, což může mít za následek opoždění první říje. V případě příliš bohaté směsi, se zvyšuje pravděpodobnost, že prasnice budou muset být předčasně vyřazeny a reprodukční výsledky nebudou dostatečné v důsledku tukové degenerace (vemeno, vaječníky).

Správná ovulace

Prasničky je třeba přemístit do připouštěcí sekce od 210 do 230 dnů, aby si mohly zvyknout na individuální kotce. Aby bylo dosaženo úspěšného oplodnění, je třeba zaznamenávat výskyt říje v připouštěcí sekci a v oddělení pro prasničky. To umožňuje zvýšení příjmu prémiového krmiva pro prasničky na 3,2 kg v období 7 až 10 dnů před plánovanou dobou inseminace.

Odstavení

Je důležité, aby prasnice byly odstaveny v dobrém kondici. Přivítali bychom, kdyby tyto prasnice ztrácely maximálně 4 mm tuku během laktačního období. K dosažení tohoto cíle musí během období laktace (tzn. 5 dnů před porodem a 25 dní do odstavu) konzumovat nejméně 170 NEv (energetická hodnota). Toho lze docílit pomocí prémiového krmiva pro prasnice od společnosti De Heus, které obsahuje čištěné zrno (bez toxinů), doplňkové Omega 3 mastné kyseliny, zvýšenou dávku stopových prvků a vitamínů, chutnější suroviny, stálé složení surovin, speciálné vlákninu a vyšší dostupnost vápníku a fosforu. Aby se dosáhlo maximální ovulace, musí odstavené prasnice dostávat od prvního dne krmivo ad libitum.

Jaké krmivo pro prasnice a v jaké fázi?

Po inseminaci je důležité, aby prasnice dostaly dostatečné množství krmiva během prvních 40 dnů k zotavení a zajištění správného uhnízdění embryí (vysoká-nízká-vysoká krmná křivka). Posledních 30 dnů hraje důležitou roli pro dosažení správné porodní hmotnosti a vitality selat. Pro tyto účely lze použít speciální prémiová krmiva pro období březosti. Kromě čištěného zrna (bez toxinů) obsahují také Omega 3 mastné kyseliny a zvýšené množství stopových prvků a vitamínů.

Pochopitelně plodnost prasnic ovlivňuje mnoho dalších faktorů; výživa je však klíčová. Zeptejte se svého De Heus specialisty na výživu, která prémiová krmiva pro prasnice lze u vás použít k dosažení optimálních výsledků ve vašem chovu.

De Heus prémiové směsi

Všechna naše krmiva pro prasnice jsou vyrobena z čištěných zrn s výše uvedenými dalšími surovinami. Všechny tyto úpravy zajišťují předvídatelný výsledek, vysoký příjem krmiva, řádnou činnost střev, maximální odolnost, dobrou plodnost a dlouhou životnost prasnice.

Jestliže jsou nutriční náležitosti v pořádku a správná prémiová krmiva (čištěné zrno) podávána ve správnou dobu, budou tak učiněny první kroky k dosažení dobrých a předvídatelných výsledků v reprodukci.